Zyban je původně antidepresivum, u kterého se zjistilo, že pomáhá v odvykání kouření. Způsobí, že nikotin je v mozku zbytečný, a zlepší náladu.

Bupropion, což je účinná látka Zybanu, je antidepresivum. Lidé, kteří bupropion berou na poruchu nálady, jej znají pod obchodním názvem Wellbutrin. Zyban je úplně totéž, liší se jen jménem. K objevu, že bupropion účinkuje proti kouření, došlo náhodou, když si lékaři všimli, že jejich depresivní pacienti, kterým lék předepisovali, v podezřele velkém počtu přestávali kouřit.

Jak Zyban – bupropion funguje?
Zyban v mozku obsadí místa, na která se jinak váže nikotin. Když tam nikotin přijde, už se neuplatní – nemá kde. Kuřákovi tak kouření přestane způsobovat příjemné pocity.

Jak se Zyban užívá?
Důležitá je, jako u všech antidepresiv, pravidelnost. Lék se užívá denně a rozhodně si jej člověk nesmí dávkovat podle svého uvážení stylem „teď mi je dobře, tak si ho nevezmu; teď mám absťák, tak si zobnu“. Zyban se začíná užívat asi 10 dní před dnem, kdy se člověk rozhodl přestat kouřit. Bere se zhruba 3 měsíce, ale je to individuální.

Hradí Zyban zdravotní pojišťovna?
Nehradí, Zyban si platíte sami a jeho cena je asi 1500 Kč za měsíční dávku.

Má Zyban nějaké závažné vedlejší účinky?
To je u každého jiné. Většina lidí jej snese bez problémů, někdo pociťuje lehčí obtíže (například problémy se spaním, alergickou vyrážku či bolest hlavy), někdo může při užívání Zybanu pociťovat natolik nepříjemné vedlejší účinky, že ho brát vůbec nemůže.

Pro koho není Zyban vhodný?
Zyban by neměli brát lidé, kteří trpí epilepsií nebo jiným onemocněním s křečemi, alkoholici ani problémoví konzumenti alkoholu, lidé užívající antidepresiva skupiny IMAO, lidé s cukrovkou ani těhotné ženy. Tento výčet ale není úplný – je potřeba se v každém případě poradit s lékařem.

Kde můžu Zyban koupit?
Zyban je na lékařský předpis – může vám jej předepsat váš praktický lékař, případně psychiatr. Lék si pak na základě předpisu koupíte v lékárně. Rozhodně vám nedoporučuju shánět Zyban někde na internetu. Hrozí zde dvě nebezpečí: zaprvé, v platíčku s nápisy Zyban může být něco úplně jiného – v lepším případě neúčinná látka, v tom horším něco, co účinkuje, ale jinak, než čekáte. Zadruhé, i když opravdu seženete Zyban, nemusí být jeho užívání pro vás bezpečné – nevíte, co všechno je třeba před jeho užíváním posoudit. Následné epileptické křeče nebo stihomam za tohle nestojí.

Když budu užívat Zyban, je jisté, že přestanu kouřit?
Není. Nic takového asi ani neexistuje. Zyban (nebo další lék Champix) vám může odvykání kouření usnadnit – na někoho působí víc, na někoho míň, ale není to žádné abrakadabra. Po jednom roce vydrží nekouřit asi 16% lidí, kteří na začátku odvykání brali Zyban (proti 3% úspěchu u lidí, kteří odvykají jen tak na vlastní pěst, je to přece jen slušnější číslo). Prvořadé je vaše rozhodnutí a odhodlání. Pokud člověk jen pasivně vyčkává, kdo nebo co za něj vyřeší jeho potíže, nedočká se prakticky ničeho. Pokud skutečně chcete přestat kouřit, pak vám tento lék může situaci usnadnit. Můžete ho také kombinovat s psychologickou pomocí.

Chcete přestat kouřit a máte obavy, že to nevydržíte?

Tak právě pro vás je tu sada pomůcek Už nekouřím:

Jak se stát spokojeným nekuřákem:: E-book Jak se stát spokojeným nekuřákem
Dozvíte se vše, co o odvykání kouření potřebujete vědět – jak závislost funguje, jak se rozhodnout, jak zvládnout své emoce a překonat překážky, jak na abstinenční příznaky a jak dlouhodobě vydržet.

:: Sugestivní mp3 nahrávky, které vyladí vaše podvědomímp3
Dostanete tři sugestivní nahrávky, které vám pomohou upevnit vaši motivaci, vypěstovat si odpor k cigaretám a zrelaxovat se. Nahrávky jsou odborně sestaveny psychologem, není to žádná „duchařina“. Díky nim předejdete zbytečným krizovým momentům a všechno zvládnete snadněji.

e-mailová podpora:: 30ti denní e-mailová podpora
Denně budete dostávat e-mail s podporou a užitečnými tipy.

K abstinenci se potřebujete pevně rozhodnout, zvládnout své emoce a překonat překážky. Sada pomůcek Už nekouřím vám s tím pomůže.

E-book, sugestivní mp3 nahrávky a e-mailovou podporu můžete mít za 990 Kč, což je částka, která se vám vrátí už za krátkou dobu nekouření. Navíc dostanete dárek v podobě online psychotestu, díky kterému dárek trochu lépe poznáte své já, a samozřejmostí je i garance vrácení peněz: Pokud byste se sadou Už nekouřím vyskoknebyli spokojeni, stačí to během 14 dnů od nákupu napsat a vrátíme vám peníze.

Díky e-booku, nahrávkám a podpoře výrazně zvětšíte svou šanci na to, že se definitivně zbavíte těch zbytečných, škodících a smrdutých cigaret a konečně budete moct říct „Už nekouřím“. Stačí kliknout:

Získat sadu UŽ NEKOUŘÍM